لطفا برای ارسال هرگونه پرسش اینجا را کلیک نمایید.
کارخانه
نشانی : اصفهان - انتهای اتوبان ذوب آهن - شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
تلفن مرکز : 03152573333
دورنگار : 03133322258
دورنگار : 03133321964
شماره پستی : 8493111111
شماره ثبت شرکت : 25230
شماره اقتصادی : 9334-7586-4111
پست الکترونیک : info@esfahansteel.com

حوزه معاونت فروش و بازاریابی
نشانی : اصفهان - بلوار سعدی - شماره 187

تلفن مرکز:  03136271800

تلفن مرکز : 6240031 0313
تلفن مرکز : 6240032 0313
تلفن مرکز : 6242700 0313
تلفن مرکز : 6270220 0313
دورنگار : 03136240033
پست الکترونیک : sales&export@esfahansteel.com

مدیریت فناوری اطلاعات
تلفن : 03152574449

پشتیبانی وب سایت
تلفن : 03152574477

تلفن دفاتر مدیران

۱۳۹۶/۰۲/۱۷

مدیر کیفیت شرکت عنوان کرد :

ذوب آهن اصفهان فرایند تولید فولاد از خط تولید تا تحویل به مشتری را رصد می نماید

کیفیت محصول و خدمت همواره جزء لاینفک هر فرایندی به شمار می رود. این شاخص کلیدی در زمینه تولید محصولات فولادی از جایگاه حساس تری برخوردار است چرا که استفاده از این محصولات در صنایع دیگر به نحوی با جان افراد ارتباط مستقیم دارد . ساختمان هایی که با مقاطع فولادی وارداتی و بی کیفیت و تنها به دلیل قیمت پایین بنا می شوند با کوچکترین آسیبی فرو می ریزند و حوادث جبران ناپذیری را علی رغم بار مالی رقم می زنند. در نتیجه به جرات می توان گفت کیفیت جان مایه محصولات فولادی است. با توجه به اهمیت این موضوع  با مهندس عباس عباس زاده مدیر کیفیت شرکت گفتگویی انجام گرفت که در ادامه می خوانید :

مهندس عباس زاده با اشاره به موضوع کم فروشی و کاهش وزن در محصولات فولادی به ویژه تیرآهن گفت : خریداران محصولات فولادی اکثراً تجار و بنگاه های اقتصادی هستند و به خرید محصول با وزن کمتر شاخه تمايل دارند چرا که کارخانجات تولیدی محصولات خود را به صورت وزنی ارائه می کنند . در حالی که تجار به مصرف کننده محصول را به صورت شاخه ای تحویل می دهند و لذا سود تجار با خرید محصولات با وزن پایین ، بیشتر خواهد بود . از این رو در شرایط رکود فعلی بعضی کارخانجات اقدام به کاهش دادن وزن در شاخه محصولات می نمایند تا از دیدگاه خریداران مورد توجه قرار گیرند و فروش کارخانجات خود را افزایش دهند.

معضل بزرگی در روابط تولیدکنندگان ، تجار و توزیع کنندگان به وجود آمده است

وی افزود : کاهش دادن وزن محصول پایین تر از حد استاندارد سبب می شود برای انجام آن تولیدکننده اقدام به کاهش ضخامت ها و ابعاد محصول نماید که این موضوع مقاومت های اينرسی محصول را تحت الشعاع قرار می دهد و محصول نهایی در شرایط ضعف مقاومت های مکانیکی قرار گیرد که سبب پایین آمدن سطح ایمنی سازه های فولادی خواهد شد . این معضل بسیار بزرگی است که متأسفانه در روابط تولیدکنندگان ، تجار و توزیع کنندگان به وجود آمده است .

مدیر کیفیت شرکت ادامه داد : اخیراً موسسات نظارت بر استانداردهای بین المللی و کشور های تدوین کننده استانداردها اقدام به بازنگری استانداردهای معتبر بین المللی نموده اند. برای جلوگیری از این سوء استفاده ها و همچنین جلوگیری از تولید و مصرف این نوع محصولات مقادیر تلرانس های منفی در ابعاد محصولات را محدود نموده اند. با این وضعیت تولیدکنندگان مجاز به تولید محصول با تلرانس ابعاد کمتر از مقدار تعیین شده در استاندارد نمی باشند. لذا محدودیت در کاهش وزن بیشتر از حد استاندارد از این طریق اعمال می شود .

ذوب آهن اصفهان هیچگاه از استانداردهای ملی تولید محصولات فولادی تخطی نکرده  است  

این مقام مسئول گفت : خوشبختانه کارخانه ذوب آهن اصفهان با توجه به تعهدات اخلاقی و انسانی که نسبت به مصرف کنندگان دارد ، هیچگاه در تولید و توزیع محصولات از استانداردهای ملی مربوط به محصولات فولادی تخطی نکرده و خود را متعهد به رعایت استاندارد می نماید . بدین ترتیب محصولات خود را از لحاظ کیفیت و ایمنی در مصرف تضمین می نماید . تاکنون ذوب آهن در جهت کاهش وزن محصولات خارج از محدوده استانداردهای ملی اقدام ننموده است.

مدیر کیفیت شرکت بیان کرد : محصولات ذوب آهن اصفهان در مقاطع ساختمانی همه دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد از سازمان ملی استاندارد کشور می باشد . ذوب آهن علاوه بر تعهدات اخلاقی و انسانی در تولید و تحویل محصول با کیفیت و تحویل به مصرف کننده ، به صورت مداوم از طرف سازمان ملی استاندارد ایران مورد ارزیابی کیفی قرار می گیرد.

ذوب آهن اصفهان فرایند تولید فولاد از خط تولید تا تحویل به مشتری را رصد می نماید

وی تصریح کرد : در ذوب آهن اصفهان علاوه بر استفاده از تجهیزات به روز در خط تولید و تعهد تکنولوژی تولید محصول با کیفیت ، بازرسی کنترل کیفیت در تمام مراحل تولید فولاد ، تولید محصول نهایی و تحویل به مشتری حضور داشته و فرآیندهای مربوطه را تحت کنترل و پایش قرار داده و فقط محصولاتی به مشتریان تحویل داده می شود که از لحاظ کیفیت ، انطباق های لازم را با استانداردهای ملی و یا استانداردهای مربوط به درخواست خريداران (در صادرات) را دارا بوده و از نظر بازرسی کنترل کیفیت مورد تأیید قرار گرفته باشد .

در صورت نیاز فرآیند ذوب مجدد با جدیت و حساسیت بالا انجام می گیرد

مهندس عباس زاده اضافه کرد : بدین ترتیب محصولات ذوب آهن اصفهان از لحاظ کیفی کاملاً تحت کنترل بوده و محصول در آزمایشگاه های مجهز شرکت از لحاظ کیفی مطابق استانداردهای تعریف شده مورد آزمون های کیفی قرار می گیرد و در صورت هرگونه عدم تطابق محصول از فرآیند تحویل به مشتریان خارج شده و سیکل ذوب مجدد را طی می کند (که البته از خصوصیات ویژه ذوب آهن در این رابطه می باشد). تصمیم گیری ها در رابطه با کیفیت محصولات و رعایت استانداردها در ذوب آهن با کارخانجاتی که فاقد فرآیند ذوب مجدد هستند متفاوت است و در ذوب آهن با جدیت و حساسیت بالایی با مقوله کیفیت برخورد می شود.

 

 

واردات بی رویه و بدون کنترل ، تولید کشور را متزلزل می سازد

مدیر کیفیت شرکت در پاسخ به این سوال که واردات بی رویه محصولات چینی چه تاثیری در کاهش کیفیت محصولات داخلی دارد چنین گفت : واردات بی رویه و بدون کنترل ، تولید کشور را متزلزل می سازد . واردات محصولات فولادی در صورتی که تولید داخل کشور کافی نباشد امری لازم است ولی همان طور که مطلع هستید بعضی از مناطق کشور در گسل های زلزله قرار گرفته اند که بایستی هنگام احداث سازه ها مورد توجه قرار گیرند. استانداردهای ملی ایران در رابطه با محصولات فولادی با توجه به شرایط اقلیمی کشور تدوین شده اند و لذا بایستی تولید کنندگان داخلی و واردکنندگان محصولات فولادی به این موضوع دقت نمایند.

وی افزود : ورود محصولات با کیفیت و مطابق با الزامات استانداردهای ملی و به مقدار نیاز مصرف در کشور مشکلی ندارد ولی متأسفانه واردات بی رویه از لحاظ کمی و مهم تر از آن پایین بودن کیفیت به خصوص از کشور چین نه تنها باعث رکود در تولید داخلی کشور شده ،  از لحاظ فنی نیز کاربرد آنها در ساختمان ها خطرات جبران ناپذیری را تحمیل می نماید . متأسفانه در کشور ما بیشتر مصرف کنندگان محصولات فولادی فقط به پایین بودن قیمت محصول توجه دارند غافل از اینکه محصولات بی کیفیت در شروع عملیات اجرایی بناها به ظاهر مشکلی ایجاد نمی نمایند ولی مقاومت سازه های ایجاد شده در مقابل نیروهای وارده از جمله زلزله به شدت کاهش می یابد .

مهندس عباس زاده خاطر نشان کرد : محصولات وارده به کشور بر اساس سیاست های اقتصادی کشورهای تولید کننده از قیمت پایین تر نسبت به تولید داخلی برخوردار بوده و با اهدای جوايز صادراتی از طرف دولت ها در بازار به تولیدکنندگان محصولات بی کیفیت خود را به بازار ایران روانه نموده اند. با توجه به ورود بی رویه محصولات فولادی بی کیفیت به کشور و عدم وجود اراده ای برای جلوگیری از ورود آنها، و متأسفانه مصرف آنها در سازه های در حال احداث در کشور و عدم جلوگیری از مصرف آنها توسط نهادهای مرتبط باعث شده تا  تعهد تولید کنندگان داخلی هم به تولید محصول با کیفیت تحت الشعاع اين موضوع قرار گيرد.

تولیدات بی کیفیت وارداتی در کمین ساختمان ها

وی گفت : رعايت استاندارد برای هر کارخانه تولیدی هزینه دارد به خصوص در واحدهای تولیدی کوچک قیمت تمام شده را افزایش می دهد از این رو برای رقابت با محصولات ارزان و بی کیفیت وارداتی این تولید کنندگان هم نسبت به اجرای استانداردهای مربوطه تعلل نموده تا از این طریق بتوانند قیمت تمام شده خود را کاهش داده و در بازار رقابتی حضور داشته باشند . این همان خطری است که هم اکنون صنعت ساختمان در کشور را تهدید  می کند.

مهندس عباس زاده در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد : خوشبختانه به نسبت بالابودن کیفیت محصولات تولیدی ذوب آهن ، تمایل مصرف کنندگان خارجی به خرید محصولات ذوب آهن همچنان بالا است .  با توجه به شرایط فعلی ، ذوب آهن اصفهان میزان بالای یک میلیون تن صادرات از تولیدات خود را هدف گرفته که انشاء ا...  در این زمینه نیز موفق خواهد بود. 

ارسال محصولات به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا از لحاظ استانداردهای مورد درخواست آنها چه شاخصه هایی دارد نیز از جمله سوالات بود که مدیر کیفیت شرکت در پاسخ چنین گفت : محصولات ذوب آهن اصفهان در مقاطع تولیدی و شمش خوشبختانه با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد و از نظر خریداران خارجی مورد تأیید بوده و مشکلی ندارد . علیرغم این بالا بودن کیفیت در جهت مراودات بین المللی اخیراً اقدام هایی در جهت سهولت در صادرات محصول نهایی به عمل آمده است . تمدیدگواهینامه CE در 2 سال قبل به انجام رسیده و محصولات صادراتی طبق گواهینامه CE در کشورهای حاشیه خلیج فارس توزیع می گردد . همچنین اقدام به اخذ گواهینامهcares کرده ایم که خوشبختانه مراحل ارزیابی، ممیزی و انجام آزمونهای مربوط در یک کشور اروپایی به اتمام رسیده و به زودی گواهینامه مربوطه به ذوب آهن اهداء خواهد شد  . این گواهینامه برای محصولات میلگرد آجدار که مطابق با استاندارد Bs4449 توليد مي شوند و قابل توزیع در سطح کشورهای اروپایی و آسیایی است . اخذ این گواهینامه صادرات محصول میلگرد کارخانه به کشورهای خارجي را توسعه می بخشد. محصولات تولید ذوب آهن در شرایط فعلی علاوه بر انطباق با استانداردهای ملی ایران براساس درخواست مشتریان خارجی مطابق استانداردهای ASTM، EN، ISO و BS تولید مي گردد . 

مهندس عباس زاده اظهار کرد : خوشبختانه با احداث خط ریل ، تجهیز نورد سنگین ذوب آهن و بروز رسانی تکنولوژی در این کارگاه شاهد تولید ریل راه آهن ، مترو و تیرآهن بال پهن در نمره های بالای 20   می باشیم. با راه اندازی این خط علاوه بر تولید ریل ،  این کارگاه توانایی تولید تیر آهن های بال پهن در انداره های مختلف در حد نمره 30 و بالاتر را دارا مي باشد.

ریل و تیرآهن بال پهن از طریق شمش های با کیفیت بالا تولید می شوند

خط تولید ذوب آهن اصفهان از تکنولوژی به روز برخوردار است 

وی اضافه کرد : تجهیزات نصب شده در خط تولید از تکنولوژی روز برخوردار بوده و محصول تولیدی آن (ریل و تیرآهن) از لحاظ مشخصات هندسی از ثبات ابعادی بالا و به دلیل مصرف شمش های با کیفیت بالا، از لحاظ مقاومت های مکانیکی و کیفیت ذاتی در سطح بسيار خوب و قابل قبولی قرار گرفته است. در خط تولید ریل، استفاده از سیستم های اولتراسونیک و ادی کارنت محصول از لحاظ عیوب داخلی مورد آزمون های حین تولید قرار می گیرد و در صورت وجود هرگونه عیب در ریل تولیدی محصول معیوب از رده تحویل به مشتریان کنار گذاشته می شود .  با استفاده از تجهیزات کنترل ابعاد ، مشخصات هندسی پروفیل تولیدی در هر لحظه کنترل و در صورت نیاز نسبت به اصلاح ابعادی از طریق اعلام لحظه به لحظه به خط تولید اقدام می گردد.

مهندس عباس زاده تصریح کرد : با توجه به نصب قفسه های جدید در خط ، محصولات تولیدی به خصوص تیرآهن بال پهن از ثبات ابعادی بسیار بالایی برخوردار است . لذا استفاده از تکنولوژی بالا در خط تولید ریل و تیرآهن کیفیت محصول تولید شده مطابق با استانداردهای مربوطه EN13674-1 (استاندارد ریل) و14484 (استاندارد تیرآهن بال پهن) تضمین شده است. آزمون های انجام شده بر روی ریل های تولید شده کارخانه همگی حاکی از کیفیت بالای ریل تولید شده است و این نتايج موجب اطمینان خاطر مسئولین ذوب آهن جهت عرضه محصول حساس و استراتژیکی مانند ریل شده است .