۱۳۹۷/۰۴/۳۰

ميزگرد تخصصی مدیریت منابع آب در صنعت وارائه راهكارها در ذوب آهن اصفهان برگزار شد

 به همت مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی ميزگرد تخصصي مدیریت منابع آب در صنايع فولادي و ارائه راهكارها با حضور معاون منابع انسانی و امور اجتماعی ، مدیران  و کارشناسان مدیریت های مختلف شركت وهمچنین پانزده نفر از نخبگان باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان كشور با محوريت دبيرخانه استان اصفهان سه شنبه 26 تیر ماه در تالار دانش این مدیریت برگزار گردید.

مهندس بهرامی معاون منابع انسانی و امور اجتماعی در ابتداي اين جلسه گفت: این ميزگرد ادامه سلسله برنامه های است که شرکت ذوب آهن اصفهان در راستای رفع چالش های موجود در شرکت بویژه مدیریت منابع آب در صنعت برگزار می نماید .

وی بحران آب را موضوع اصلی شهر،استان و کشور عنوان نمود و ضمن اشاره به استانداردهای مصرف آب در صنعت به لزوم مدیریت و صرفه جویی آن تاکید نمود و گفت : ذوب آهن اصفهان به دنبال برنامه های عملیاتی و قابل اجرا در خصوص مدیریت آب در صنعت می باشد.

معاون منابع انسانی و اموراجتماعی افزود : ذوب آهن اصفهان از انجام مطالعات و تحقیقات کاربردی در این زمینه استقبال می کند وآمادگی خود را برای تعامل با دانشگاه ها و محققان اعلام می نماید.

در ادامه این نشست تخصصی مهندس اسماعیلی مدیر مهندسی آبرسانی شرکت گفت : صنعت فولاد یک صنعت آب بر می باشد و ساخت ذوب آهن اصفهان در مکان فعلی نیز با احتساب امکان تامین آب مورد نیاز از طریق رودخانه فصلی زاینده رود و احداث سد زاینده رود صورت گرفته است. وی گفت : بحث مدیریت مصرف آب از سال 79 مد نظر شرکت قرار گرفت و هم اکنون نیز به صورت جدی دنبال می شود .

مهندس اسماعیلی افزود : ما در سال جاری 40 درصد کاهش مصرف آب نسبت به سال 96 را در برنامه ها قرار دادیم که در 3 ماهه اول سال جاری به این مهم دست یافتیم. وی گفت : تامین آب مورد نیاز ذوب آهن از طریق پساب نیز صورت می گیرد و پروژه بازیافت بخار در شرکت نیز به صورت جدی دنبال می گردد.

دکتر صادقی دبیر باشگاه نخبگان پژوهشگران جوان و نخبگان اصفهان نیز ضمن تشکر از برگزاری این نشست تخصصی با اشاره به پتانسیل ها و توانمندی های دانشگاه های استان و كشور گفت ما نخبگان بسیاری را پرورش داده ایم که جا دارد با بهبود ارتباط صنعت با دانشگاه و امید بخشی به جوانان و فراهم نمودن فرصت هایی برای آن ها از پتانسیل آن ها برای حل مشکلات صنایع و کشور استفاده کنیم وی مزیت بهره گیری از توان نخبگان را در حل مسایل و مشکلات صنایع ، عدم خروج استعدادها از کشور و کاهش چشمگیرهزینه ها را عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود با برقراری تعاملات دوسویه ارتباط صنعت با دانشگاه مستحکم تر شود.

مهندس شفیعی مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی درگفتگو با خبرنگار ما گفت : هدف از برگزاری اين نشست، برداشتن گام های کاملا عملی وکاربردی برای مدیریت بهینه مصرف آب در ذوب آهن اصفهان و شناسایی و اتخاذ راهکارهای مقابله با بحران آب در صنعت است .

وی با تاكيد بر لزوم مدیریت بهینه مصرف آب و انجام آینده پژوهی روي منابع و مصارف آب، تشکیل هسته های مطالعاتي بازیافت آب در شركت و اجراي دوره هاي آموزشي تخصصي در اين زمينه را ضروری عنوان نمود و گفت: البته در این خصوص اقدامات بسیاری صورت گرفته که جا دارد طی تعامل با دانشگاه ها و استفاده از توان و پتانسیل علمی دانشگاه های برتر و نخبگان کشور به استخراج پروژه، طرح های تحقیقاتی و دوره های آموزشی متناظر با آنها بپردازیم تا بتوانیم در راستای مدیریت منابع آب در صنعت ذوب آهن گام های موثرتری برداریم.

مدير آموزش و توسعه منابع انساني خروجي اين ميزگرد را تشكيل چهار كميته تخصصي مشترك شامل :1-كميته تخصصي پساب و تصفيه فاضلاب 2-كميته تخصصي حفاظت آب و خاك و استحصال آب 3- كميته تخصصي سيستم هاي تاسيسات مكانيكي و خنك كننده4- كميته تخصصي منابع و مصارف آب ذوب آهن و آينده پژوهي  و همچنين استخراج پانزده عنوان دوره آموزشي تخصصي و فرهنگ سازي در خصوص مديريت مصرف آب و بيست و پنج عنوان تحقيقاتي و مطالعاتي در اين خصوص عنوان نمود و گفت : با برنامه ريزي و پيگيري مبادي ذيربط انشاله شاهد نتايج و دستاوردهاي آن خواهيم بود.